Lektionsplan - lokale A112 - klasse EUXy

I faget Informatik niveau B på EUX Learnmark Horsens

 

Uge Dag Aktivitet Lektier/arb. på klassen Selvstudie Timer
           
    Ringetider:
1. lektion kl. 8.10  - 9.40
2. lektion kl. 09.55 - 11.25
3. lektion kl. 11.50 - 13.20
4. lektion kl. 13.30 - 15.00
Gmail Ole P.: anbiun@gmail.com

Læringsmål:

En studerende, der fuldt ud har opfyldt kursets mål, vil kunne:

Konstruktion af it-system som løsning til en problemstilling

  • løse et brancherelevant problem ved at beskrive og analysere problemet samt designe, realisere og teste et it-system gennem brugerorienterede teknikker, og reflektere over løsningen.
  • behandle erhvervsfaglige problemstillinger i samspil med andre fag
  • demonstrere viden om fagets identitet og metoder

It-systemers og menneskelig aktivitets gensidige påvirkning

  • analysere og vurdere, hvordan it-systemer har betydning for og påvirker organisationer og deres interessenter
  • anvende brugerorienterede teknikker til konstruktion af it-systemer

It-sikkerhed, netværk og arkitektur

  • redegøre for beskyttelse af egen digital identitet og egne data på internettet samt redegøre for tekniske og menneskelige aspekter af it-sikkerhed
  • redegøre for beskyttelse af virksomheders data og systemer
  • redegøre for-, anvende- og analysere generelle arkitekturer ved udarbejdelse af brancherelevante it-systemer og tilpasning af eksisterende it-systemer

It i erhvervslivet

  • redegøre for, hvordan virksomheder skaber værdi gennem anvendelse af it med fokus på it-strategi, it-projektstyring, valg af standardsystemer og digitalisering

Repræsentation og manipulation af data

  • modellere data, analysere egenskaber ved typer af data, samt udvælge og anvende forskellige typer af data i brancherelevante it-systemer eller udvidelser af disse
  • oprette og anvende databaser i it-systemer eller udvidelser af disse

Programmering

  • identificere basale strukturer i programmeringssprog, modellere programmer og anvende programmering til udvikling af simple it-systemer

Interaktionsdesign

  • Du skal kunne redegøre for og analysere udvalgte elementer i et interaktionsdesign, samt realisere udvalgte interaktionsdesign i et konkret brancherelevant it-system og tilpasse eksisterende design og systemer

Innovation

  • analysere forskellige typer af innovative og brancherelevante it-systemer sammenholdt med egne udviklede it-systemer
Lektionsplan Erhvervsinformatik C  
34 Torsdag

 

 

Progression fra ”at bruge” via ”at ændre” til ”at skabe”

Eksempel på hvad i skal kunne lave til eksamen:

Service Vault

 

Installation af programmer til kodning - jeg blev færdig med PC for dem der var der.

Link til i-bog niveau C EUD/EUX

Link til i-bog niveau C/B (ikke anvendt men eleverne må bruge den som ekstra infokilde)

Bekendtgørelse

 

  3,0
           
35 Torsdag

Installation af programmer til kodning - pizza imens.

 

Vi skal til at lege lidt med programmering.

Intro til variabel, array, datatyper, operatorer

Variabler

Skøjteløber

Star Wars

Installation af programmer til kodning hvis du ikke var der sidste gang eller hvis det ikke virkede.

Portfolio i Google Docs:

Hvis du er ny i klassen eller ikke har fået delt din portfolio på niveau C, så skal du gøre det nu. Husk at du skal dele med anbiun@gmail.com hvis du deler på Google ellers brug ovp@learnmark.dk.

 

Lektier til næste gang: læs IT historie

Hvorfor IT 3,0
           
36 Mandag

Introduktion til kodning

Interaktionsdesign og web udvikling:

Hvad du bør lære og i hvilken rækkefølge:

  1. Hvad er HTML - start kursus
  2. CSS
  3. PHP
  4. MySQL
Til at starte med arbejder i videre med HTML-kursus. I tager det bare i jeres eget tempo og så opstiller jeg delmål som i skal nå. Når i har kodet en film (video) så runner i den og tager screenshot af resultat og kode. Placer disse i jeres portfolio som jeg løbende vil kigge i og se om i får lavet tingene.

Hvis i støder ind i problemer så snakker i først med jeres medstuderende og ser om de kan hjælpe. Hvis det ikke løser jeres problem sender i jeres koder til mig på ovp@learnmark.dk. Husk at angive hvilken film det er til, samt hvilke fejlmeddelelser i får. I behøver ikke at vente til de timer der står i skema. Bare send dem og så ser jeg på dem i den rækkefølge de kommer.

Når vi koder bliver alle i det lokale/gruppe i bliver sat i så jeg kan komme rundt og se hvad i laver. Og lad nu være med at spørge om i må sætte jer udenfor klassen - jeg bliver nemlig så træt af at måtte skuffe jer hver gang.

 

3,0
36 Torsdag Vi fortsætter med HTML. Lektier til næste gang: lav til og med film 6 i HTML.   3,0
           
37 Torsdag Vi fortsætter med HTML. Alle laver til og med film 11 i HTML. Jeg giver karakter for video 11.

 

3,0
           
38 Torsdag HTML fortsat Alle laver til og med film 14 i HTML.

 

3,0
           
39   Ingen timer     0
           
40 Torsdag HTML fortsat Alle laver til og med film 18 i HTML. Film 18 hedder ikke 18 men er den sidste i serien.   3,0
           
41 Torsdag

Opstart CSS

 

Lektier til næste gang: lav til og med film 6 i CSS.

 

3,0
           
42   Ferie     0
           
43   Ingen timer   To gode grunde til at blive god til IT:

0% arbejdsløse

IT-lønninger

0
           
44 Onsdag CSS fortsat Lektier til næste gang: lav til og med film 13 i CSS.

 

3,0
           
45 Torsdag CSS fortsat Lektier til næste gang: lav til og med film 17 i CSS. Gardner trends 2024 3,0
           
46 Mandag Test i HTML og CSS på Socrative (room SZ4IWKZH3)

Inddeling af karakter:

Karakter test i HTML og CSS
%
0 til 10 -3
11 til 19 0
20 til 29 2
30 til 45 4
46 til 79 7
80 til 90 10
91 til 100 12

 

 

 

 

 

 

Læs til næste gang: Organisatoriske forandringsprocesser

 

Brug af smart devices

Digitale løsninger fra Microsoft

AI tager dit job?

1,5
           
47 Torsdag It og forretningsudvikling i små og mellemstore virksomheder:

It-systemers betydning for og påvirkning af menneskelig aktivitet, herunder virksomhedens medarbejdere og målgrupper for systemerne (kunder, klienter, borgere).

Mange små og mellemstore virksomheder har et stort, uudnyttet potentiale for at anvende it-systemer til at optimere deres forretningsprocesser og på den måde enten effektivisere eller øge aktiviteten. Med udgangspunkt i en grundig analyse af processer, behov og systemkrav og efterfølgende vel tilrettelagt og gennemført implementering kan en relativt lille it-investering give store gevinster og være med til at skabe forretningsudvikling og innovation i virksomheden. 

Enhver IT anskaffelse bør understøtte virksomhedens eller organisationens strategi og forretningsudvikling - herunder:

  • Hvordan optimeres informationsflowet mellem ansatte og afdelinger i organisationen?
  • Hvilke data kan vi med fordel integrere fra organisationens andre systemer?
  • Kan organisationens data tilgås og anvendes bedre og understøtte forretningen?
  • Leverandør- og kontraktstyring
  • Servicering af kunder
  • Produktudvikling
  • Logistik
  • Dokumenthåndtering
  • Ressourcestyring
  • Kvalitetssikring
  • Work flow
  • Projektarbejde

     

    Systemudvikling:

    Leavitts Diamantmodel - Bog

    Leavitts Diamantmodel - Film

Webinar: Dataopsamling i 2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Øvelse: Diskuter to og to hvad kunne der kunne ske hvis der implementeres en APP hos vores rengøringsvirksomhed ISS?

 

Øvelse

Lektier:: læs nedenstående link:

Bog

Lektier: Læs brugergrænseflader - Bog

  3,0
           
48   Ingen timer

 

  0
           
49 Torsdag Sådan arbejder en grafiker

Metoder til design af brugergrænseflader

 

Systemudvikling:

Udviklingsprocessen for en APP

Intro til ny hjemmeside til Learnmark og hvordan vi greb det an - her.

 

 

Agile systemudviklingsværktøjer:

SCRUM og SCRUM model

Scrumtavle

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prioriteter og personas:

Hvad indgår i en personas

Opstart SP1.

1. Opstil prioriteter for appen.

2. I skal nu i grupperne udarbejde personas for brugertyperne i de prioriteter i har opstillet for jeres Kantine-APP. En persona pr. prioritet.

Læs afsnit om Scenariet her

3. I skal nu lave et scenarie pr. persona.

Udviklingsgrupperne til APP-opgaven:

Gruppe 1: Amanda, Victoria, Sofia, Camilla, Julie & Freja

Gruppe 2: Stine & Ditte

Gruppe 3: Lucas, Hamid, Simon, Tobias & Daniel

Gruppe 4: Frederick, Marcus, Josva, Kristian & Frederik C.

Gruppe 5: Viktor, Malick, Rasmus & Fillip

Gruppe 6: Mikkel, Laust, Simon P.& Daniel Vase

Gruppe 7:

Se Film om Scrum

 

Opgaveformulering - APP

I skal nu udvikle en mobilapplikation, der hjælper elever i en klasse med at holde styr på oprydning og rengøring af klasselokalet. Appen skal gøre det lettere og mere overskueligt for eleverne at tage ansvar for oprydning og sikre, at alle bidrager til en ren og pæn klasse.

Appen skal give eleverne mulighed for at tildele opgaver til sig selv eller andre, sætte påmindelser, og markere, når opgaver er udført. Formålet er at skabe en positiv adfærd omkring oprydning, så det bliver en fælles opgave og et fælles ansvar at holde klasseværelset i orden.

Forløbige kravspecifikationer

  1. Opgavefordeling:

    • Appen skal give mulighed for at oprette en liste over oprydningsopgaver (fx. "ryd op på bordene," "tøm skraldespanden," "fej gulvet").
    • Hver opgave skal kunne tildeles en eller flere elever, enten ved, at eleverne selv vælger opgaver, eller ved at en lærer tildeler opgaverne.
  2. Påmindelser og Notifikationer:

    • Elever skal kunne få notifikationer, når det er tid til at udføre deres opgaver (fx ved afslutningen af en skoledag).
    • Notifikationerne kan også minde eleverne om, at en opgave ikke er afsluttet, eller at en deadline nærmer sig.
  3. Afkrydsning af opgaver:

    • Når en elev har udført en opgave, skal de kunne markere den som færdig i appen, så både lærere og andre elever kan se, at opgaven er udført.
    • Der kan også være en funktion, hvor læreren kan kontrollere og evt. godkende opgaver, der er markeret som afsluttet.
  4. Motiverende Elementer:

    • Overvej en point- eller belønningssystem, hvor eleverne optjener point hver gang de udfører en oprydningsopgave korrekt og til tiden.
    • Appen kunne vise en "bedste oprydder"-rangliste for at motivere eleverne til at bidrage til oprydning.
  5. Statistik og Historik:

    • Appen skal kunne vise statistikker over udførte opgaver (fx. ugentlige eller månedlige oversigter over, hvem der har ryddet mest op).
    • En historikfunktion kunne give en oversigt over alle de oprydningsopgaver, der er blevet udført af eleverne over tid.
  6. Brugervenlighed og Design:

    • Appen skal have et enkelt og børnevenligt design, der gør det nemt for elever i forskellige aldersgrupper at bruge appen.
    • Brugergrænsefladen skal være intuitiv og nem at navigere, med klare ikoner og tekst, der gør det tydeligt, hvilke handlinger der kan udføres.

Ekstra Funktioner (valgfrit)

  • Oprydningspåmindelser baseret på placering: Hvis appen registrerer, at eleverne forlader klasseværelset, kan den sende en påmindelse om at rydde op, inden de går.
  • Opsamling af feedback: En funktion, hvor elever og lærere kan komme med forslag til forbedringer af oprydningsproceduren eller give feedback på appens funktioner.

Teknisk krav

  • Appen skal udvikles til Android og/eller iOS.
  • Der skal anvendes en database til at gemme opgaver, brugere og point.
  • Opgaver og tildelinger skal kunne opdateres dynamisk af både elever og lærere.

 

 

Lektier til næste gang:

Alle grupper skal være færdige med minimum en personas & et scenarie pr. prioritet.

 

 

Product backlog 3,0
           
50 Torsdag

Har i et scenarie for jeres prioriteter hvor det fremgår hvad man kan i backend?

Se - Datadrevede forretningsmodeller video

Hvilke data kan vi indsamle med vores APP i henhold til kravspecs? Kan vi lave en smart udvidelse af systemet, således at vi kan lave en forretningsmodel ud af det?

Alle grupper skal i dag være sikre på at i har alt nedenstående på plads:

  1. Gruppens navn
  2. Valg af Scrum Master
  3. Brainstorm (har i lavet)
  4. Oprettet scrumtavle
  5. Lav dokument i Google Docs som alle gruppens medlemmer er med til at redigere
  6. Scrum Master har lavet mappe i Google Drev og delt med anbiun@gmail.com. Her findes også gruppens Google Docs.

 

Lektier til næste gang: læs Brugergrænseflader

Offentlig digitalisering

Brug af design sprints

Det er tilladt at lave fejl i udviklingsarbejdet

Datadrevede forretningsmodeller podcast

1,5
50 Fredag Afslut sprint 1 og lav retrospektive møde i gruppen. Husk at få noteret alt i jeres dokument som i snakker om og bliver enige om.

Interaktionsdesign:

Brugergrænseflader

Wireframe

Planlægning sprint 2.

Opstart sprint 2.

Lektier til næste gang: læs Brugergrænseflader

 

 

Bog om UX-Design

Hvad er backend?

Prestashop demo

3,0
           
51   Ingen timer     0
           
52   Ferie     0
           
1  

Ingen timer

 

  0
           
2 Mandag Interaktionsdesign fortsat:

Funktioner med Marvel App - Gennemgang af Marvel

Mockflow

Fortsæt SP2 - Lav skitser af jeres app for front- og backend.

Lektier til næste gang: Se webinar om online handel Lær af vinderne

 

  3,0
2 Tirsdag Fortsæt SP2 - Afslut evt. SP2.

Planlæg SP3 i SCRUM-tavlen.

Start SP3.

    3,0
           
3  

Ingen timer

 

  0
           
4 Mandag SP3 fortsat:

Hvad betyder figurerne i et flowchart?

Hvordan laver man et flowchart?

Sitemap

Lektier til næste gang: læs om systemtest Eksempel på flowdiagram

Værktøj til opgaven

3,0
4 Tirsdag Kravspecifikationer:

Liste over kravspecifikationer

Hvorfor lave en kravspecifikation?

Guide til kravspecifikationer for web shop

Opgave: Gennemgå kravspecifikation for jeres app og se om der er noget i kan tilføje

Evaluering af system - Systemtest find nogen at få til at teste system.   1,5
           
5 Mandag

I får lektionen til at afslutte jeres rapport Den skal afleveres i to eksemplarer udprintet og sammenhæftet. Alle gruppemedlemmers navne skal fremgå på forsiden. Deadling inden timen er slut.

Bemærk: Hvis en gruppe ikke aflever så får alle gruppens medlemmer -3 og der bliver ikke sat tid af til en fremlægning for denne gruppe.

 

Liste med de ting i skal have med i jeres rapport og fremlægning for Product Owner og skolens ledelse:

  • Kravspecifikationer
  • Prioriteter/Personas/scenarier
  • Flow chart
  • Sitemap
  • Wireframe (papir og Mockflow)
  • Funktionaliteter (Marvel) EVT. video
  • Planlægning og resultat af systemtest
  • Scrum tavle med navne på hvem der har lavet hvilke opgaver og tid brugt.

Bemærk at jeg bruger briller bare for at se lidt af det der sker omkring mig, så lav ikke tingene så små at jeg ikke kan se det for så kan jeg jo ikke give noget for det ;-)

 

3,0
5 Tirsdag

Fremlægning for product owner gruppevis på klassen.

Gruppe 1: Lucas, Hamid, Simon, Tobias & Daniel

Gruppe 2: Frederick, Marcus, Josva, Kristian & Frederik C.

Gruppe 3: Amanda, Victoria, Sofie, Camilla, Julie & Freja

Gruppe 4: Stine & Ditte

Gruppe 5: Viktor, Malick, Rasmus & Fillip

Gruppe 6: Kojo, Mikkel, Laust, Kewin

Gruppe 7: Simon H.P., Daniel V., Frederik B.

Alle skal deltage i præsentationen og der gives karakter for opgaven. Alle skal vise noget på sin egen computer under præsentationen, så øve at sætte til kanon og få billede på! Er man ikke med til at præsentere får man -3 for denne del af opgaven.   3,0
           
6 Mandag Innovation IT

4-P-Modellen

 

Opstart PHP-kursus

Placer jeres APP i modellen og argumenter for hvorfor i ligger den der.

Lektier til næste gang læs Innovation og IT - Bog

Forklaring til 4-P-Modellen 1,5
           
7   Ferie     0
           
8  

Ingen timer

 

  0
           
9   Ingen timer

 

  0
           
10 Torsdag

SYG

    3,0
           
11 Mandag

SYG:

Jeg er desværre stadig syg og derfor skal i arbejde alene i dag på klassen. Inden de 2 lektioner er slut, skal alle være i en gruppe på 2-3 elever. Den valgte Scrummaster sender mig en mail med navne på gruppemedlemmerne, brainstorm og påbegyndt projektbeskrivelse. Hvis jeg ikke modtager noget der kan godkendes fra grupperne, så bliver hele gruppen ført fraværende for de 2 lektioner i dag.

Læs intro til eksamensprojekt:

Brainstorm

Lav grupper

Vælg Scrummaster

Påbegynd opsætning af projektbeskrivelse

Send mail til ovp@learnmark.dk

God arbejdslyst!

EKSTRA: Hvis du ikke har Access installeret på din PC/MAC skal du få det til næste gang. Har du MAC skal du havde fundet ud af hvordan du får koblet din MAC op på BCH-term.

Hjælp til MAC

Hvis du ikke kan få det til at virke skal du omkring Ulrik i Sys.-adm. (IT-afdeling).

remote_desktop_til_u-term 3,0
           
12 Mandag Har alle installeret BCH-term?

Opstart repetition database

Oprette database sammen i Access

Lektier til næste gang: alle har lavet alle film i PHP-kursus færdig samt læs Databaser

Alle opretter 3 vilkårlige "emner" i hver af de 5 tabeller vi lavede i Access.

  3,0
12 Onsdag Database fortsat, samt lave mobil system ned i uge 14. Lave 8700 forespørgsel i Elevdatabasen. Eksempel på E/R diagram 1,5
   

 

     
13 Mandag Opret Elevdatabase med kode.

Arbejd med eksamensopgaven

 

    3,0
13 Onsdag Login system

Arbejd med eksamensopgaven

  Opsætning af sidetal i rapport med start sidetal efter indholdsfortegnelse 1,5
           
   

<html>
<head>

<meta charset="UTF-8">
<meta name="description" content="Dette er en login side af kongsvang"/>
<title>Kongvangs</title>
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="forside.css">


</head>
<body>

<div class="form">
<img src="logo.jpg" style="text-align: center"/>

<form id="form" action="#" method="post">
<h2 style="text-align:center;">Brugernavn:</h2>
<input type="text" autofocus /><br/>
<h2 style="text-align:center;"> Adgangskode:</h2>
<input type="password" /> <br>
<br>
<input type="submit" value="Husk mig"/>
<input type="submit" value="Log Ind"/>
</form>
<br>

 

<button type="button" class="button">Login!</button>

</body>
</html>

CSS

body {
background-image: url("mobil.jpg");
background-repeat: no-repeat;
background-position: center;
margin-top: 130px;
margin-bottom: 150px;

}

.form {
width: 100%;
height: 100%;
text-align: center;
padding: 0px;
line-height: 150%;
}

#img{
margin-left:auto;
margin-right:auto;
display:block;
height: 50px;
width: 50px;
}

 

* {
box-sizing: border-box;
}

body {
display:flex;
justify-content: center;
align-items: center;
margin:50px auto;
}

.button {
position: absolute;
top:50%;
background-color: yellow;
}

0
           
14  

Ingen timer

 

0
           
15   Ingen timer Afslut sprint 1 og opstart sprint 2 - husk at lave retrospektiv møde.   0
           
16   Ingen timer     0
           
17   Ingen timer     0
           
18 Fredag

Hertil

Oprette database sammen i PHPMyAdmin

MYQSLi OOP

Opstart SQL kursus

 

Ny portal til registrering af tyveri 3,0
           
  Torsdag Arbejd med eksamensopgaven Lektier til fredag: Film om MVC se den samt læs om klient-server arkitektur PowerPoint 1,5
  Fredag It-systemers arkitektur:

Gennemgå MVC på login-system som i har lavet.

 

Arbejd med eksamensopgaven

Deadline for godkendelse af projektbeskrivelse.

Alle grupper forbereder scrumtavle og gør klar til sprint 1 (SP1) hvis vi når det.

 

 

 

 

  3,0
           
1 Torsdag

 

Arbejd med eksamensopgaven - opstart SP1

Gruppearbejde: Placer jeres eksamenssystem i modellen.

 

1,5
1 Fredag

Arbejd med eksamensopgaven:

Fortsæt SP1.

Afslut SP1 og Planlæg SP2.

Opstart SP2.

 

Sitemap

3,0
           
1   Ingen timer Jeg ser de sidste HTML/CSS/PHP/SQL opgaver ved jer enkeltvis så i kan få dem godkendt. Fanger jer i løbet af ugerne. Husk opgaverne tæller med i jeres årskarakter, så gem jer ikke for godt ;-)   0
           
1   Ingen timer Jeg ser de sidste HTML/CSS/PHP/SQL opgaver ved jer enkeltvis så i kan få dem godkendt. Fanger jer i løbet af ugerne. Husk opgaverne tæller med i jeres årskarakter, så gem jer ikke for godt ;-)   0
           
2   Ingen timer Jeg ser de sidste HTML/CSS/PHP/SQL opgaver ved jer enkeltvis så i kan få dem godkendt. Fanger jer i løbet af ugerne. Husk opgaverne tæller med i jeres årskarakter, så gem jer ikke for godt ;-)   0
           
2 Torsdag Afslut SP2 og Planlæg SP3.

Opstart SP3.

Alle grupper forbereder scrumtavle og gør klar til sprint 2 (SP2) Statens IT-skandaler

Generation Y

1,5
2 Fredag Afslut SP3.

Opgaverne SKAL afleveres i slutningen af timen!!!!

Deadline for aflevering i form af 3 printede eksemplarer fra hver gruppe. Husk nu at få skrevet alle gruppens medlemmer på opgaven hvis i vil bedømmes - gælder også i scrumtavlen! Modtages opgaven for sent, så bliver i ikke indstillet til eksamen og kan ikke afslutte jeres uddannelse. Sort skærm koster job i den virkelige verden

Ny portal til registrering af tyveri

 

 

3,0
           
2 Tirsdag Hvordan forløber eksamen.     1,5
2 Torsdag

Rep.

 

UX i webshoppen - kursus

Webshop til Søsterne Grene

1,5
2 Fredag Sidste lektion!

Rep.

 

  1,5

 

 

 

 

 

 

   

Husk også at kikke i link samling som i selv må udforske:

Link samling EUX

 

Udviklingsgrupperne til APP-opgaven:

Gruppe 1: Amanda, Victoria, Sofia, Camilla, Julie & Freja

Gruppe 2: Stine & Ditte

Gruppe 3: Lucas, Hamid, Simon, Tobias & Daniel

Gruppe 4: Frederick, Marcus, Josva, Kristian & Frederik C.

Gruppe 5: Viktor, Malick, Rasmus & Fillip

Gruppe 6:

Gruppe 7:

Gruppe 8:

Gruppe 9:

Husk kravet om at det skal fremgå, hvem der har lavet hvilke dele af projektet. Vælger man prototyping som systemudviklingsmodel, kan gruppens medlemmer være fælles om forundersøgelsen og konklusionen, da disse er fælles for projektet som helhed, mens eleverne sagtens kan uddelegere de resterende elementer, lave delkonklusioner mv. En kan f.eks. lave skitser/mockup af interaktion, en anden designkriterier, en tredje afprøvning osv. Det er bare vigtigt i vejledningen, at hver elev har elementer fra alle taksonomiske trin, så man ikke på forhånd har "frataget" en elev muligheden for en god karakter.

Email marketing automation webinar

Arbejdsspørgsmål:

  • Hvad er forskellen på email marketing og email marketing automation
  • Giv et eksempel på email marketing automation
  • Hvilke fordele og ulemper ser du ved brug af automation marketing?
  • Hvordan måler man på effekterne af email marketing?
  • Hvad skal der til for en virksomhed at gå fra brug af email marketing til email automation marketing?

Udviklingsgrupperne til Eksamensopgaven:

Gruppe 1: Sofie, Julie & Freja

Gruppe 2: Stine, Ditte & Daniel K.

Gruppe 3: Lucas, Hamid, Simon &Tobias

Gruppe 4: Marcus, Josva & Frederik C.

Gruppe 5: Viktor, Fillip, Rasmus & Malick

Gruppe 6: Amanda, Camilla og Victoria

Gruppe 7: Kristian & Daniel V.

Gruppe 8: Kojo, Mikkel, Kewin& Laust

Gruppe 9: Frederik Bording, Simon HP & Frederick L.

 

Repetition databaser med CT-forløb

https://online.praxis.dk/Product?productId=21365

AKTIVERINGSKODE: M925GM

Forspørgsel

Database til at arbejde med