Lektionsplan - lokale B206 - klasse EUXq

I faget Informatik niveau B på EUX Learnmark Horsens

 

Uge Dag Aktivitet Lektier/arb. på klassen Selvstudie Timer
           
    Ringetider:
1. lektion kl. 8.10  - 9.40
2. lektion kl. 09.55 - 11.25
3. lektion kl. 11.50 - 13.20
4. lektion kl. 13.30 - 15.00
Gmail Ole P.: anbiun@gmail.com    
4 Torsdag

 

 

Progression fra ”at bruge” via ”at ændre” til ”at skabe”

Elevens udviklingstrin

Hvorfor IT

 

Hvad er portfolio og hvorfor lave den - KLIK - del af eksamen.

 

Eksempel på hvad i skal kunne lave til eksamen:

Service Vault

LEGO - projekt

Link til i-bog

Link bog Niveau C

Bekendtgørelse øvrige niveauer - se bilag 6

Bekendtgørelse

Arbejdsportfolio i MS OneDrive:

Opret en OneDrive mappe som du deler med mig på ovp@learnmark.dk. Mappen skal døbes dit fulde navn og klasse. I mappen opretter du nu et Word dokument som du kalder "Mine kompetencer" Oplist her alle de IT kompetencer du har lært til nu.

Du skal vise det på klassen næste gang - lektier.

 

  1,5
           
5 Tirsdag Se jeres portfolioer og snak om kompetencerne. Læs følgende artikler: Investeringer i IT og Hurtig innovation

Noter de frække ord fra teksten som i ikke forstod. Små grupper får et ord hver som de får 10 min. til at komme med en lille fremlægning af på klassen.

Hvad får vi nu ud af teksten?

 

Lektier til næste gang: lav jeres opgave med de frække ord færdig.

Snyd 1,5
5 Onsdag De frække ord fra sidste lektion.

It og forretningsudvikling i små og mellemstore virksomheder:

It-systemers betydning for og påvirkning af menneskelig aktivitet, herunder virksomhedens medarbejdere og målgrupper for systemerne (kunder, klienter, borgere).

Mange små og mellemstore virksomheder har et stort, uudnyttet potentiale for at anvende it-systemer til at optimere deres forretningsprocesser og på den måde enten effektivisere eller øge aktiviteten. Med udgangspunkt i en grundig analyse af processer, behov og systemkrav og efterfølgende vel tilrettelagt og gennemført implementering kan en relativt lille it-investering give store gevinster og være med til at skabe forretningsudvikling og innovation i virksomheden. 

Enhver IT anskaffelse bør understøtte virksomhedens eller organisationens strategi og forretningsudvikling - herunder:

  • Hvordan optimeres informationsflowet mellem ansatte og afdelinger i organisationen?
  • Hvilke data kan vi med fordel integrere fra organisationens andre systemer?
  • Kan organisationens data tilgås og anvendes bedre og understøtte forretningen?
  • Leverandør- og kontraktstyring
  • Servicering af kunder
  • Produktudvikling
  • Logistik
  • Dokumenthåndtering
  • Ressourcestyring
  • Kvalitetssikring
  • Work flow
  • Projektarbejde
  • GDPR (General Data Protection Regulation)
  • AI

 

Leavitts Diamantmodel - Film

Leavitts Diamantmodel - Bog

Læringsmål:

En studerende, der fuldt ud har opfyldt kursets mål, vil kunne:

  • Definere og forstå elementerne i et arbejdssystem
  • Fastlægge systemgrænser for et arbejdssystem
  • Analysere samspillet mellem elementerne i et arbejdssystem
  • Kortlægge de nuværende arbejdspraksisser i et arbejdssystem
  • Anvende modellering af arbejdsprocesser og organisation
  • Identificere problemer og mulige forbedringer i et arbejdssystem
  • Begrunde forslag til forbedringer af et arbejdssystem
  • Re-designe arbejdssystemer med henblik på at forbedre arbejdsgange og system performance

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Øvelse - Signes Webshop - rep.

 

Lektier til næste gang: læs IT historie samt Bog

Digitale løsninger fra Microsoft

AI tager dit job

Webinar - E-procurement

 

Gardner trends

3,0
           
6 Onsdag

IT i virksomhederne: Bog

Vi har gennemgået Leavitts modellen!

 

Systemudvikling:

Film om Scrum

Scrum-model

Lav Scrumtavle for projektet

Brainstorm:

Opstart sprint 1.

Gå sammen i jeres studiegrupper og lav en brainstorm i Mindmeister over en ny APP til at sætte system i de tomme flasker i klasserne på skolen.

Krav til APP

Lektier til næste gang læs: Brug af smart devices

God kemi = gift

Det er tilladt at lave fejl i udviklingsarbejdet

Brug af design sprints

3,0
6 Torsdag Agile udviklingsmetoder

Intro til ny hjemmeside til Learnmark og hvordan vi greb det an - her.

 

Kravspecifikationer:

Liste over kravspecifikationer

Eksempel på kravspecifikationerne fra en lokal virksomhed - HER

 

Opgaveformulering - Tømning af Flaskepant Spand i Klasseværelserne

I denne opgave skal der udvikles en løsning, der hjælper med at organisere og sikre tømning af flaskepantskraldespande i klasseværelserne. Målet er at skabe et system, der effektivt fordeler ansvar, sikrer påmindelser, og giver mulighed for at holde styr på, hvornår flaskepantskraldespandene er blevet tømt, så både elever og lærere har kontrol over opgaven.

Løsningen skal gøre det lettere for eleverne at tage ansvar for tømning af flaskepant-skraldespandene og sikre, at det bliver udført jævnligt og korrekt.

Forløbige kravspecifikationer

Opgavefordeling:

Løsningen skal give mulighed for at oprette og administrere en liste over tømning af flaskepantskraldespande i klasseværelserne.

  • Klasselærerne skal kunne oprette en opgave som “tøm flaskepantskraldespand” i appen.
  • Opgaven skal kunne tildeles en eller flere elever. Eleverne skal enten vælge opgaven selv eller få den tildelt af læreren.
  • Løsningen skal sikre, at tømningen af flaskepantskraldespandene udføres regelmæssigt (fx ugentligt eller dagligt).

Påmindelser og Notifikationer:

  • Eleverne skal kunne modtage notifikationer, når det er tid til at tømme flaskepantskraldespanden, for eksempel ved afslutningen af skoledagen.
  • Påmindelserne kan også være designet til at minde eleverne om, at opgaven er blevet forsinket, eller at det snart er tid til at tømme spanden.

Afkrydsning af opgaver:

  • Når en elev har tømt flaskepantskraldespanden, skal de kunne markere opgaven som fuldført i appen, så både læreren og andre elever kan se, at opgaven er udført.
  • Der skal være en funktion, hvor læreren kan bekræfte og godkende, at opgaven er udført korrekt.

Motiverende Elementer:

  • Der kan implementeres et point- eller belønningssystem, hvor elever optjener point for at tømme flaskepantskraldespanden til tiden og korrekt.
  • En "bedste flaskepant-tømmer"-rangliste kunne være med til at motivere eleverne til at bidrage til at holde klasseværelset ryddeligt.

Statistik og Historik:

  • Løsningen skal kunne vise statistikker, der holder styr på, hvem der har tømt flaskepantskraldespandene, og hvor ofte det er blevet gjort (f.eks. ugentlige eller månedlige oversigter).
  • En historikfunktion skal give en oversigt over alle de flaskepantskraldespande, der er blevet tømt over tid, så både elever og lærere kan få indsigt i oprydningsmønstre.

Brugervenlighed og Design:

  • Løsningen skal have et enkelt og intuitivt design, der er let at bruge for både elever og lærere - KISS.
  • Brugergrænsefladen skal være brugervenlig, med klare ikoner og tekst, der gør det tydeligt, hvilke handlinger der kan udføres (f.eks. markering af opgave som fuldført).

Ekstra Funktioner (valgfrit):

  • Placeringsbaserede påmindelser: Hvis appen registrerer, at eleverne forlader klasseværelset, kan der sendes en påmindelse om at tømme flaskepantskraldespanden inden de går.
  • Opsamling af feedback: En funktion, hvor elever og lærere kan give feedback på tømning af flaskepantskraldespande og komme med forslag til forbedringer af opgaven.

Tekniske krav:

  • Løsningen skal udvikles til Android eller iOS.
  • Der skal anvendes en database til at gemme opgaver, brugere og pointsystem.
  • Opgaver og tildelinger skal kunne opdateres dynamisk af lærerne.
  • Der skal være både en front- og backend.

 

Hvorfor lave en kravspecifikation? Arbejde med user stories til product backlog.

Product backlog

1,5
           
7   Ferie     0
           
8   Ingen timer     0
           
9 Onsdag Prioriteter og personas:

Prioriteter (segmentering)

Hvad indgår i en personas

Grupperne laver personas for hver prioritet.

Lektier: læs nedenstående link:

Bog

Lektier: Læs brugergrænseflader - Bog

  1,5
           
10 Torsdag Scenarie

 

Grupperne laver min. et scenarie pr. prioritet. I må anvende AI.

Gå sammen i grupperne og snak om hvordan de enkelte delområder i Leavitts modellen vil blive påvirket ved implementeringen af jeres APP som i nu har en rigtig god idé om hvordan kommer til at virke.

Afslut SP1.

Bog om UX-Design

Hvad er backend?

Prestashop demo

0
           
11 Onsdag

Planlægning af sprint 2.

 

Interaktionsdesign

Udviklingsprocessen for en APP

Wireframe

 

Opstart sprint 2.

 

 

 

 

 

 

 

Lektier til næste gang: læs Bog

Krav til webtilgængelighed

Hvad kan man selv gøre?

3,0
11 Torsdag

Interaktionsdesign fortsat:

Brugergrænseflader - Bog

Bog

Sprint 2 fortsat.

  1,5
           
12 Onsdag Fortsæt sprint 2

Interaktionsdesign Interaktionsdesign - brug Mockflow

 

Mock-up med Marvel

 

  3,0
           
13   Ingen timer - praktik     0
           
14 Onsdag Fortsæt sprint 2 Afslut sprint 2.

Lektier til næste gang: Læs om Bruger- og Systemtest

 

3,0
14 Torsdag Planlæg sprint 3.

Intro til test af system.

Opstart sprint 3.

Planlæg og gennemfør test af brugergrænseflade både for front- og backend.

Brugertest find nogen at få til at teste app. Bruger- og Systemtest

  1,5
           
15 Onsdag Hvad betyder figurerne i et flowchart?

Hvordan laver man et flowchart?

Vi skal igang med at lave sitemap over vores systemer for at begynde at få en idé om opbygningen - brug evt. dette værktøj (Sitemap). Kan også laves i Word og andre programmer. I bestemmer hvilket i vil bruge.

Lektier til næste gang: læs Innovation og IT - Bog

 

3,0
15 Torsdag Innovation i IT: Bog

Forklaring til 4-P-Modellen

Liste med de ting i skal have med i jeres fremlægning - husk både front- og backend:

  • Kravspecifikationer
  • Personas/prioriteter/scenarier
  • Sitemap/Flowdiagram
  • Wireframe/Mockups (Mockflow el. Marvelapp)
  • Funktionaliteter (Marvelapp) - evt. video
  • Forberedelse og resultat af brugertest
  • 4-P Model
  • Scrum tavle med angivelse af sprint nummer, initialer på dem der har lavet de enkelte opgaver, samt tid.
Sprint 3 fortsat
Gruppearbejde: Arbejde med innovation i forhold til app.

 

1,5
15 Fredag

Sprint 3 fortsat

Sprint 3 skal være afsluttet i denne lektion så i har travlt!

 

3,0
           
16  

Ingen timer

    0
           
17 Torsdag

Klargør aflevering og planlæg hvordan i vil fremlægge.

Forbered jeres præsentation for Project Owner. Alle skal deltage i præsentationen og der gives individuel karakter for opgaven.

 

HUSK at alle grupper afleverer udskrift af diverse materialer som i ønsker jeg lige skal sætte mig ind i inden mødet. Dette i form af en skriftelig "rapport". Hver gruppe aflever i 2 eksemplar. Der er ingen krav til at der skal laves PowerPoint til præsentationen men i må naturligvis godt hvis i har brug for det.

Deadline aflevering før timen er slut.

1,5
           
18   Ingen timer      
           
19 Onsdag       3,0
19 Torsdag Scrum meeting med product owner på "klassen" - "Præsentation" eller på jysk fremlæggelse af jeres system.

Webinar: Dataopsamling i 2021

1,5
19 Fredag

IT-systemer - her

Varens vej

 

  3,0
           
20 Onsdag    

 

3,0
20 Torsdag       1,5
           
21 Torsdag Login system vi laver første del med HTML & CSS Husk headphones fremover til timerne! Webshop til Søsterne Grene 4,5
           
22  

Ingen timer

    0
           
23 Onsdag

Installation af programmer til kodning.

Vi skal til at lege lidt med programmering.

Variabler

Java Star Wars

    3,0
           
24  

Ingen timer

    0
           
25 Tirsdag Sidste timer     3,0
           
           
           
           
    Interaktionsdesign og web udvikling:

Hvad du bør lære og i hvilken rækkefølge:

  1. Hvad er HTML - start kursus
  2. CSS
  3. PHP
  4. MySQL
Til at starte med arbejder i med HTML-kursus. I tager det bare i jeres eget tempo og så opstiller jeg delmål som i skal nå. Når i har kodet en film (video) så runner i den og tager screenshot af resultat og kode. Placer disse i jeres portfolio som jeg løbende vil kigge i og se om i får lavet tingene.

Hvis i støder ind i problemer så snakker i først med jeres medstuderende og ser om de kan hjælpe. Hvis det ikke løser jeres problem sender i jeres koder til check i ChatBot. Hvis det heller ikke løser problemet så send mail til ovp@learnmark.dk. Husk at angive hvilken film det er til, samt hvilke fejlmeddelelser i får. I behøver ikke at vente til de timer der står i skema. Bare send dem og så ser jeg på dem i den rækkefølge de kommer.

Når vi koder bliver alle i det lokale/gruppe i bliver sat i så jeg kan komme rundt og se hvad i laver.

Lektier til næste gang: husk headphones

HTML ordbog

Webinar: Dataopsamling i 2021

Sidste nye update til det

 
    HTML fortsat Lektier til næste gang: alle har lavet til og med film 7 i HTML-kursus.    
    HTML fortsat Lektier til næste gang: lav til og med film 11 i HTML. Jeg giver karakter for video 11. Her skal det se ud som hans. Udgangspunkt er 12 og så trækker jeg en karakter ned pr. fejl. God ferie og god kodelyst derude!    
    HTML fortsat Lektier til næste gang: lav til og med film 15 i HTML.

Lektier til næste gang: Alle laver til og med film 18 i HTML. Film 18 hedder ikke 18 men er den sidste i serien. Denne skal bare ses.

God kodelyst derude!

   
    Opstart CSS

 

CSS

body {
background-image: url("mobil.jpg");
background-repeat: no-repeat;
background-position: center;
margin-top: 130px;
margin-bottom: 150px;

}

.form {
width: 100%;
height: 100%;
text-align: center;
padding: 0px;
line-height: 150%;
}

#img{
margin-left:auto;
margin-right:auto;
display:block;
height: 50px;
width: 50px;
}

Lektier til næste gang: lav til og med film 3 i CSS.

 

HTML:

<!DOCTYPE html>

<html>
<head>
<meta charset="UTF-8">
<title>Learnmark APP</title>

<link href="css.css" rel="stylesheet" type="text/css">
</head>
<body>

<img src="logo.png" id="img"></img>


<div class="form">
<form id="form" action="#" method="post">
<h2 style="text-align:center;">Brugernavn:</h2>
<input type="text" autofocus ><br>
<h2 style="text-align:center;"> Adgangskode:</h2>
<input type="password"> <br>
<br>

<input type="submit" value="Log Ind">
</form></div>
<br>
</body>
</html>

   
    CSS fortsat Lektier til næste gang: lav til og med film 8 i CSS.    
    CSS fortsat

Konkurrence

Lektier til næste gang: lav til og med film 11 i CSS.    
    CSS fortsat Lektier til næste gang: lav til og med film 15 i CSS.    
    CSS fortsat Lektier til næste gang: lav de sidste film i CSS og øv på HTML og CSS så du er klar til testen i morgen.    
    Test i HTML og CSS på Socrative (room SZ4IWKZH3)

Inddeling af karakter:

Karakter test i HTML og CSS
%
0 til 10 -3
11 til 19 0
20 til 29 2
30 til 45 4
46 til 79 7
80 til 90 10
91 til 100 12

1. gang laver vi test uden hjælpemidler.

2. gang må i bruge Netbeans som hjælp.

3. gang må i bruge alle hjælpemidler.

   
   

 

Flyttet hertil!

 

 

 

 

     
34 Mandag Opstart PHP-kursus Lektier til næste gang: alle har lavet til og med film 7 i PHP-kursus. Start ved film 4. To gode grunde til at blive god til IT:

0% arbejdsløse

IT-lønninger

3,0
34 Torsdag Intro til variabel, array, datatyper, operatorer Lektier til næste gang: alle har lavet til og med film 11 i PHP-kursus. Mere om PHP 3,0
           
35   EOP Vækst Lektier til næste gang:

Læs Databaser

  0
           
36 Tirsdag PHP fortsat

Installation af BCH-term: Vi droppede det.

 

 

 

Hvis i ikke har Access installeret på jeres PC skal i få det til næste gang. Har i MAC skal i havde fundet ud af hvordan i får koblet jeres MAC op på BCH-term.

Hjælp til MAC

Hvis du ikke kan få det til at virke skal du omkring Ulrik i Sys.-adm. (IT-afdeling).

Lektier til næste gang: alle har lavet til og med film 15 i PHP-kursus.

 

 

remote_desktop_til_u-term

Installation af EFIF-connector

 

 

3,0
           
37 Torsdag Intro til eksamensopgave

Problemformulering

 

 

Brainstorm til næste gang og find sammen i de grupper i vil arbejde i til opgaven.

Alle opretter 3 vilkårlige "emner" i hver af de 5 tabeller vi lavede i Access.

Statens IT-skandaler

Generation Y

Offentlig digitalisering

1,5
           
38 Mandag Film: Hvad er data

Opstart repetition database

Oprette database sammen i Access

Lave forespørgsel i Skoledatabasen

  Kina lukker for computerspil for unge under 18 år

TIKTOK

3,0
38 Onsdag Virksomhedsbesøg hos Proshop - I har ikke fri!     0
38 Torsdag Database fortsat.

Oprette database sammen i PHPMyAdmin

Login system

    1,5
38 Fredag Afslut opsætning af login system

Login system

  APP til cykelsti 1,5
           
39 Torsdag Arbejd med idé og problemformulering.

 

Udviklingsgrupperne til Eksamensopgave:

Gruppe 1: Nikoline & Noah

Gruppe 2: Heidi, Maja & Sozdar

Gruppe 3: Sophia & Gustav

Gruppe 4: Marianna, Namoonga & Jonas

Lektier: Problemformulering til eksamensopgave skal være godkendt senest Torsdag kl. 21:00. Hvis i ikke får den godkendt i timerne kan den sendes på ovp@learnmark.dk. Det er kun Scrum Master fra hver gruppe der sender og kommunikerer på mail.

Se webinar om online handel Lær af vinderne 1,5
           
40 Torsdag Arbejde med eksamensopgaven. Opstart af Scrumtavle og sprint 1.

 

1,5
           
41 Mandag Arbejde med eksamensopgaven.
 

 

 

Sort skærm koster job i den virkelige verden

PowerPoint

3,0
41 Torsdag Arbejde med eksamensopgaven.  

 

1,5
           
42   Ferie     0
           
43 Mandag Opstart MYSQL     3,0
43 Tirsdag

Afslut MYSQL

Arbejde med eksamensopgaven.

 

Lektier til næste gang: se nedenstående links:
  1. 1. Klient-server arkitektur
  2. 2. Trelags arkitektur
  3. 3. Model-View-Controller (MVC) - se FIGUR
  4. Film om MVC
  5. Systemsikkerhed og hacker
Test din viden 3,0
           
44 Mandag It-systemers arkitektur:

Gennemgang af lektier - vi gennemgik dem sidste gang.

Arbejde med eksamensopgaven.

Afslut sprint 1 og opstart sprint 2.   4,5
           
45   Ingen timer

 

 

0
           
46 Mandag Arbejde med eksamensopgaven.     3,0
           
47 Mandag Arbejde med eksamensopgaven. Afslut sprint 2 og opstart sprint 3.   3,0
           
48   Ingen timer     0
           
49 Mandag Arbejde med eksamensopgaven. Deadline for aflevering af eksamensopgave er torsdag d. 5/12 kl. 15:00 - uge 49.

Der afleveres 1 trykt eksemplar pr. gruppe. Dette får i ikke retur. Husk at løse ark ikke modtages. Der ud over afleverer Scrum Master i hver gruppe en fil med alt det gruppen ønsker at blive bedømt på. Denne sendes også senest ovenstående dato til ovp@learnmark.dk. Dobbelt check at mail er modtaget og at den kan åbnes når vi mødes på tirsdag.

Husk nu at få skrevet alle gruppens medlemmer på opgaven hvis i vil bedømmes!

Husk også at jeres SCRUM-tavle med angivelse af opgaver, første estimat, tidsforbrug samt initialer ved hver opgave SKAL være med som bilag. Det er vigtigt at jeg og censor klart kan se hvem der har lavet hvad. Hellere for mange bilag end for få!

  3,0
49 Tirsdag Repetition og intro til eksamen.

Quiz og afslutning

SIDSTE LEKTION!

Afslut sprint 3.

  3,0
           
   

Husk også at kikke i link samling som i selv må udforske:

Link samling EUX

 

Udviklingsgrupperne til Eksamensopgave:

Gruppe 1: Nikoline & Noah

Gruppe 2: Heidi, Maja & Sozdar

Gruppe 3: Sophia, Marianna & Gustav

Gruppe 4: Marianna, Namoonga & Jonas

Husk kravet om at det skal fremgå, hvem der har lavet hvilke dele af projektet. Vælger man prototyping som systemudviklingsmodel, kan gruppens medlemmer være fælles om forundersøgelsen og konklusionen, da disse er fælles for projektet som helhed, mens eleverne sagtens kan uddelegere de resterende elementer, lave delkonklusioner mv. En kan f.eks. lave skitser/mockup af interaktion, en anden designkriterier, en tredje afprøvning osv. Det er bare vigtigt i vejledningen, at hver elev har elementer fra alle taksonomiske trin, så man ikke på forhånd har "frataget" en elev muligheden for en god karakter.

 

  1. Gruppe nummer
  2. Valg af Scrum Master
  3. Brainstorm
  4. Analyse
  5. Placering i 4-P-Modellen
  6. Lav scrumtavle i Google Sheet
  7. Lav dokument i Google Docs
  8. Lav mappe i Google Drev og del med anbiun@gmail.com

_________________________________

 

Projekt Vækststrategi

Online shop:

I forbindelse med jeres "EO2" opgave i skal i lave en prototype af en online portal for en virksomhed. Sæt jer ind i hvad der kræsves til dette på disse links. Gennemgå dem i den rækkefølge de står i her:

https://help.hostedshop.dk/

https://learndigital.withgoogle.com/succesonline/courses

Eksempel på shop frontend og backend - virker HER

Du finder kravspecifikationerne fra virksomheden HER